icon contact icon facebook
icon search

Informacje z Gminy Komorniki

< 2019 >
Maj
PnWtŚrCzwPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Asymilacja, czyli przyroda oczami Julii KP

SHARE
, / 0

14729180_637390996429736_6489250937116487150_n

Rysunki na papierze, czyli wystawa Asymilacja, autorki Julii Kaczmarczyk-Piotrowskiej jest to zbiór prac o przyrodzie, jej przemianach ale i codzienności. Dzieła są zbiorem dwóch projektów „Form fraktalnych” i „Leśnych przemian”. Obecnie fragment wystawy znajduje się na ekspozycji w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Prace można podziwiać również w Wielkopolskim Parku Narodowym w Centrum Edukacji Ekologicznej, Jeziory w dniach 2 listopada – 2 grudnia. Organizatorami są Wielkopolski Park Narodowy, Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Wystawa jest o tyle ciekawa, że autorka jest związana z naszą gminą, gdyż prowadzi pracownię plastyczną i Galerię PIWNICA, alternatywne warsztaty twórcze skierowane dla dzieci i dorosłych. W 2013 roku zainicjowała pionierską Świetlicę Edukacyjną PRONATURA (GOK w Komornikach), której treści ideowe dążą do syntezy sztuki i przyrody.

Wystawie towarzyszy cykl spotkań warsztatowych w Pracowni Plastycznej Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach, który przybliża technikę stosowaną przez artystkę o czym pisaliśmy w artykule http://www.cowgminie.info/pracownia-plastyczna-w-komornikach-zaprasza/.

Przybliżając wystawę zamieszczamy dwie interpretacje prac:

„Dla dzieci i dorosłych żyjących w miastach, zadowalających się wykrojonymi paskami i kwadracikami zieleni, tymi podwórkowymi i wirtualnymi – las jest przestrzenią magiczną. Zawsze taki był, ale dla współczesnych mieszczuchów furtka do tego tajemniczego dzikiego ogrodu wydaje się być jeszcze bardziej zapomniana. Julia Kaczmarczyk-Piotrowska od lat  te drzwi uchyla i wydeptuje ścieżki. Są dni, tygodnie, gdy jestem odcięta od natury. Wielu z tych stworzeń, które namalowała nigdy nie widziałam z bliska. Ani ja, ani moje dzieci. Czy też tak żyjecie? Julia swoimi pracami namawia takie i takich jak ja na wycieczkę. Mówi, weź coś ze sobą, przynieś okruch natury do domu, noś przy sobie – podtrzymuj kontakt na ile się da. Tak bardzo podobają mi się te zwykłe kamienie w dzierganych sznureczkach – amulety pól i lasów. I te kolorowe rysunki, które mogłyby być miniaturami w średniowiecznej księdze albo ilustracjami albumu dla dzieci. Natura to od lat Wielka Siostra, Muza i główna Bohaterka prac Julii Kaczmarczyk-Piotrowskiej. Tym razem zachęca nas do związania się mocniej z prawdziwym życiem – do asymilacji”.

Dr Iwona Chmura-Rutkowska, pedagog Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

„Świat fauny i flory w rysunkach Julii, pełen pogody i ciepła, trafia zarówno do starszych jak i najmłodszych odbiorców. Zwierzęta przedstawione są w swoim naturalnym środowisku, sprawiając, że prace te mają walory nie tylko artystyczne, także edukacyjne. Rysunki niewątpliwie stanowią doskonałą pomoc dydaktyczną w warsztatach prowadzonych przez Julię, gdzie zaraża uczestników swoim zamiłowaniem do przyrody. A że dzieje się to poprzez sztukę, umiejętność obserwacji i przekazywanie swoich wrażeń w sposób bezpretensjonalny i komunikatywny dla każdego – w swoich działaniach odnosi pełen sukces”.

Saga Dana Tomaszewska, pedagog sztuki, artysta plastyk Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy

Przejdź do paska narzędzi