icon contact icon facebook
icon search

Informacje z Gminy Komorniki

< 2020 >
Październik
PnWtŚrCzwPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Bezpiecznie choć przy niebezpiecznym skrzyżowaniu

SHARE
, / 0

Miejscowości Rosnowo i Szreniawa są bezpieczne – wynika z informacji funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej przedstawionych podczas zebrania wiejskiego, które odbyło się 2 marca. Wg Komendanta Straży Gminnej Andrzeja Cierzyńskiego, odsetek interwencji w tych dwóch miejscowościach to 2, 85% wszystkich interwencji w całej gminie, czyli dokładnie 34 interwencje w ciągu roku. Potwierdził to dzielnicowy Komendy Policji w Komornikach sierż. sztab. Maciej Dziuba. Zgłoszenia dotyczą przede wszystkim wypadków na piątce przy skrzyżowaniu prowadzącym do Szreniawy. Władze samorządowe wnioskowały w ubiegłym roku do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o budowę sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych w tym rejonie. Niestety odpowiedź jest negatywna.  Sygnalizacja nie została uwzględniona na liście Programu Redukcji Liczby Ofiar Śmiertelnych (ogólnopolski program GDDKiA, którego celem jest zmniejszenie liczby ofiar na drogach krajowych). Ponadto zdaniem GDDKiA, oddanie drogi S5 jeszcze zmniejszy szanse na przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu DK5 z drogą do Szreniawy.

Podczas zebrania, w którym uczestniczyli, Przewodniczący Rady Gminy Marian Adamski, Wójt Gminy Jan Broda oraz Sołtys Władysław Kwaśniewski mieszkańcy dowiedzieli się, że w Szreniawie mają powstać dwa nowe przystanki autobusowe dla dzieci dojeżdżających do szkoły. Oba będą zlokalizowane przy ulicy Dworcowej.

Również przy ulicy Dworcowej, koło dworca PKP w Szreniawie, powstanie parking, którego budowę sfinansuje gmina. Umożliwi to pozostawienie samochodu osobom wybierającym transport kolejowy. Gmina musi jednak najpierw pozyskać grunty od PKP.

Na czwartkowym zebraniu mówiono także o przyszłości Świetlicy Wiejskiej w Szreniawie. Dzierżawa budynku jest podpisana do marca 2018 roku. Można przedłużyć umowę, jednak część budynku, z której korzystają mieszkańcy gminy jest za mała a druga jest w bardzo złym stanie. Jej remont pochłonąłby duże pieniądze. Dodatkowym problemem jest ogrzewanie, obecnie używane są piece elektryczne, co zwiększa koszty. Niestety do budynku nie jest podłączony gaz, co przyniosłoby oszczędności. Innym rozwiązaniem jest pozyskanie terenów pod budowę nowego obiektu. Niestety gmina nie posiada swoich terenów w Szreniawie, dlatego musiałaby kupić grunt. Do tego tematu będziemy jeszcze wracać na portalu www.cowgminie.info.

DSC_0907 DSC_0892  DSC_0899  DSC_0894   DSC06682 DSC_0902

Przejdź do paska narzędzi