icon contact icon facebook
icon search

Informacje z Gminy Komorniki

< 2020 >
Grudzień
PnWtŚrCzwPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Czy będziemy się tam spotykać ?

SHARE
, / 0

wiz3

Sala widowiskowa na 300 miejsc, biblioteka , pracownie a także kawiarnia – ponad 1800 metrów kwadratowych i wszystko pod jednym dachem w Komornikach. Tak ma wyglądać Centrum Tradycji i Kultury, którego budowa planowana jest w gminie. Szczegóły projektu koncepcyjnego poznali gminni radni.

Projekt zakłada stworzenie czegoś w rodzaju placu miejskiego, miejsca spotkań mieszkańców gminy. Przygotowała go pracownia architektoniczna „akbp architekci” Centrum Tradycji i Kultury ma powstać w najstarszej historycznie części wsi Komorniki. Tworzą ją: kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła oraz dawny zespół dworsko-parkowy wraz z przyległymi terenami folwarcznymi. Teren na którym stanie Centrum ma kształt trapezu, który od zachodu graniczy z działką, na której położony jest dawny pałac z początku XX wieku, dziś wielorodzinny budynek mieszkalny. Od północy teren ogranicza ul. Kościelna, od wschodu ul. Spokojna, a od południa ul. Słoneczna. Oprócz samego budynku po zagospodarowaniu terenu powstaną dwa place. Projektowany budynek CTiK to obiekt dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony na planie litery L. Projekt zagospodarowania terenu: 04-zagospodarowanie-2016-09-komorniki

Jak mówi twórca koncepcji, architekt Piotr Bartosik „Jego bryła ma organiczną, nieregularną budowę, składa się z połamanej płaszczyzny dachu przechodzącej w ściany, wykonane z tego samego co on materiału. W takiej monolitycznej formie zostają „wyżłobione” miejsca otwarć, co może budzić skojarzenia z ugryzieniem jabłka. Powierzchnia w tych miejscach jest wyłożona drewnianą okładziną i załamuje się ku wnętrzu, integrując je z otoczeniem. Nieregularność formy oraz stosunkowo niewielka wysokość, która w najwyższym punkcie nie przekracza 12 metrów mają sprzyjać wkomponowaniu obiektu w krajobraz”.

Projekt wzbudził pozytywne zainteresowanie radnych. W gminie nie ma takiego miejsca, które pozwala na szerszą integrację mieszkańców i organizowanie wydarzeń, które mogą przyciągnąć większą liczbę mieszkańców. Jest to na razie koncepcja nad którą rozpoczynają się prace. Jak powiedział wójt Jan Broda centrum może powstać za 3-4 lata.

wiz1 wiz2

Przejdź do paska narzędzi