icon contact icon facebook
icon search

Informacje z Gminy Komorniki

< 2020 >
Lipiec
PnWtŚrCzwPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Drugi mural niepodległościowy w gminie Komorniki

SHARE
, / 0

W Chomęcicach powstał drugi w gminie mural poświęcony setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Mural powstał na ścianie budynku dzierżawionego przez Kółko Rolnicze, w sąsiedztwie Domu Kultury „Koźlak” i przylegającego do niego boiska. To centralne miejsce wsi, skupiające codzienne życie mieszkańców.

Malowidło przedstawia dumnych powstańców maszerujących konno z powiewającymi polskimi flagami oraz sylwetkę płk. Andrzeja Kopy – jednego z organizatorów Powstania, kawalera orderu Virtuti Militari związanego z Chomęcicami. Płk. Kopa mieszkał tu u schyłku swojego życia, do śmierci w 1956 roku. Na budynku „Koźlaka” znajduje się tablica poświęcona pamięci Pułkownika i jego Podkomendnych, ufundowana przez mieszkańców z okazji 90. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Pomysł wykonania murala poświęconego legendzie Powstania oraz jego bohaterom zrodził się parę lat temu. Rok, w którym obchodzimy 100-lecie jego wybuchu oraz szczególną, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości był wyjątkową okazją do jego realizacji.

Jednymi z pierwszych, którzy zobaczyli gotowy mural byli uczniowie Szkoły podstawowej w Chomęcicach. Autorką malowidła Karolina Mańkowska-Łagodzińska.

Mural zostanie oficjalnie zaprezentowany podczas uroczystości 14 grudnia, które rozpoczną się w „Koźlaku” w Chomęcicach o godz. 17:30. Zapraszamy!

Malowidła w Chomęcicach i Komornikach powstały we współpracy z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego, który w ramach obchodów rocznicowych wsparł finansowo gminy chcące w ten sposób uczcić narodowe święto.

Informacja oraz zdjęcia Urząd Gminy Komorniki

Przejdź do paska narzędzi