icon contact icon facebook
icon search

Informacje z Gminy Komorniki

< 2019 >
Listopad
PnWtŚrCzwPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

F-16 nad gminą Komorniki

SHARE
, / 0

W ostatnim czasie dość często nad gminą Komorniki latają samoloty F-16. Nie da się ukryć, że trudno ich nie zauważyć, a przede wszystkim usłyszeć. Otrzymaliśmy wiele pytań od mieszkańców zniecierpliwionych przede wszystkim późną porą lotów.  Skarżyły się też mamy, które nie mogą np. uśpić w południe dziecka, lub osoby pracujące na nocne zmiany, które w dzień odsypiają. O informacje na ten temat poprosiliśmy u źródeł, w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Oficer prasowy bazy kpt. Krzysztof Nanuś przysłał nam bardzo obszerne wyjaśnienie w tej kwestii. Wynika z niego, że utrzymując gotowość do działań operacyjnych piloci muszą wykonywać loty w nocy – Niestety (…), w miesiącach letnich szkolenie to musi odbywać się w godzinach późnowieczornych ze względu na czas zachodu słońca. W ubiegłych latach, aby zmniejszyć uciążliwość związaną z hałasem dla mieszkańców, trening ten realizowano na lotnisku w miejscowości Łask. Aktualnie lotnisko Łask jest w remoncie, stąd realizacja lotów nocnych jest konieczna na lotnisku w Krzesinach.- informuje oficer prasowy. Loty muszą odbywać się w ciemności, ponieważ – od pilotów F-16 wymagane jest wyszkolenie w wykonywaniu lotów z wykorzystaniem urządzeń nocnego widzenia, potocznie zwanych noktowizorami lub NVG. Charakterystyka tego szkolenia wymaga wykonywania startów minimum jedną godzinę po zachodzie słońca – dodaje kpt. Nanuś

Oficer prasowy bazy wyjaśnia także, że – aby zmniejszyć uciążliwość dla mieszkańców, a jednocześnie zmaksymalizować efekty szkoleniowe ze względu na warunki środowiskowe (pogoda, czas zachodu słońca), ta faza treningu planowana jest na luty-maj oraz wrzesień-listopad, gdzie przy zachowaniu efektów szkoleniowych jesteśmy w stanie wykonywać powroty z misji szkoleniowych przed godziną 22.00. Liczba operacji w porze nocnej pomiędzy 22.00 a 06.00 LMT  jest ograniczona do niezbędnego minimum  pozwalającego pilotom utrzymywać aktualność do lotów w nocy. Nie wykonuje się lotów szkoleniowych ze startami o 22.00 LMT. Występuje jedynie samo podejście do lądowania  i dotyczy to miesięcy letnich, gdzie stosunkowo późno występuje zachód słońca.

Z informacji oficera prasowego  31.BLT Poznań –Krzesiny wynika też, że – natężenie ruchu w przestrzeni powietrznej nad Poznaniem było zwiększone w ostatnim czasie w związku z  nałożeniem się kilku przedsięwzięć szkoleniowych w jednym czasookresie, m.in.  NATO Tiger Meet 2018, ćw. pk. Siber Strike, Baltic Ops oraz AvDet. Przy czym była to sytuacja odosobniona, jednorazowa. Na przykład ćwiczenia NATO Tiger Meet to, co prawda cykl elitarnych, międzynarodowych szkoleń dla eskadr powietrznych krajów wchodzących w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale w tym roku po raz pierwszy w historii tych manewrów, (które trwają cyklicznie od kilkudziesięciu lat) gospodarzem NATO Tiger Meet była Polska. Nadmienić należy, iż w czasie tych zadań lotniczych brały udział statki powietrzne z innych krajów należących do NATO.

Reasumując; remont lotniska w Łasku oraz kilka równoczesnych ćwiczeń, to główne przyczyny tak częstej obecności w ostatnich tygodniach F-16 nad gminą Komorniki. Oficer prasowy 31. BLT Poznań – Krzesiny poinformował także, że ze względu na bezpieczeństwo nie można podać nawet ogólnego planu lotów.

 

 

 

fot.Wikimedia Commons

Przejdź do paska narzędzi