icon contact icon facebook
icon search

Informacje z Gminy Komorniki

< 2020 >
Czerwiec
PnWtŚrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Historia roślin i grzybów psychoaktywnych – seminarium w Muzeum w Szreniawie

SHARE
, / 0

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie zaprasza na seminarium „Historia roślin i grzybów psychoaktywnych”, które odbędzie się 16 maja w godzinach 10:00 – 15:00. Seminarium stanowić będzie podsumowanie dotychczasowych prac nad przygotowaniem koncepcji planowanej do zaprezentowania w Muzeum nowej ekspozycji stałej.

Od ponad dwóch lat zespół ponad 30 naukowców z uczelni wyższych i instytutów z całej Polski, lekarzy, pisarzy, podróżników, dziennikarzy pracował nad przygotowaniem scenariusza tej niespotykanej dotychczas w Polsce, a pewnie i w tej skali i w Europie ekspozycji. Jej idea doskonale wpisuje się w misję Muzeum.

Historia zbieractwa i późniejszej hodowli roślin psychoaktywnych pokazana zostanie w sposób gwarantujący zdobycie rzetelnej, popartej badaniami naukowymi wiedzy na temat ich roli i wpływu na życie społeczności w różnych okresach rozwoju ludzkości, rejonach świata, kulturach także w kontekście aktualnych zagrożeń związanych z uzależnieniem od narkotyków, leków, parafarmaceutyków, używek.

Zwiedzanie nowej ekspozycji przyniesie widzom niespotykane wrażenia, wzbogaci ich wiedzę, ale także skłoni do głębokiej refleksji nad współczesnymi problemami uzależnień i ich kontekstem historycznym, geograficznym i społecznym.

Ekspozycja wykorzystywać będzie zarówno najnowsze techniki i sposoby prezentacji w postaci interaktywnych ścian, dioram, technik 3D jak i wzbudzające najwięcej emocji bezpośrednie spotkanie z żywymi roślinami rosnącymi w naturalnych warunkach, tak w przestrzeni otwartej jak i części „szklarniowej” uwzględniającej różne strefy klimatyczne. Ważnym elementem edukacyjnym będzie część laboratoryjna, badawcza towarzysząca ekspozycji, możliwa do obserwacji przez  zwiedzających poprzez szklane ściany.

Ekspozycja wyjaśni zwiedzającym dlaczego „…Wojski zbierał muchomory…”, wokół nas jest „…cicho jak makiem zasiał” oraz za sprawą jakiego „lulka” było tak wesoło w karczmie „Rzym” skąd Twardowski odleciał na kogucie w podróż kosmiczną.

Prelegenci:

  1. Ryszard Kozłowski
  2. Dr Anna Hoffmann-Aulich Uniwersytet Zielonogórski
  3. Krzysztof Grzywnowicz UMCS Lublin
  4. Dr Piotr Klepacki Uniwersytet Jagielloński
  5. med. Marcin Kubecki
  6. Dr Magdalena Hurkacz UM Wrocław
  7. Łukasz Łuczaj Uniwersytet Rzeszowski
  8. Piotr Metz Polskie Radio Program III

Udział w seminarium jest bezpłatny. Rejestrację należy dokonywać  do dnia 10 maja 2018 r. poprzez arkusz akredytacyjny dostępny na stronie Muzeum http://www.muzeum-szreniawa.pl/imuzeum/web/app.php/vortal/rosliny_psychoaktywne_seminarium_naukowe.html

Przejdź do paska narzędzi