icon contact icon facebook
icon search

Informacje z Gminy Komorniki

< 2019 >
Sierpień
PnWtŚrCzwPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Impreza „Przeszłość-przyszłości. Żniwa i dożynki” W Muzeum w Szreniawie

SHARE
, / 0

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na cykliczną imprezę plenerową pt.: „Przeszłość-przyszłości. Żniwa i dożynki”, która odbędzie się w niedzielę, 27 sierpnia 2017r. w godzinach od 11.00 do 18.00.

Celem imprezy jest zapoznanie widzów z tradycją zbioru plonów, przybliżenie dawnych technik żęcia zboża oraz ukazanie rozwoju narzędzi i maszyn wykorzystywanych w polu na przestrzeni kilku stuleci. Zaprezentowane zostaną bogate w formie i treści zwyczaje nawiązujące do święta plonów w majątkach ziemskich i bogatszych gospodarstwach chłopskich.

W programie:
– występy zespołów ludowych z Bośni i Hercegowiny, Francji, Kraju Basków, Turcji, Węgier, Sardynii i Litwy
– pokazy żniwne Od sierpa do kombajnu – po raz pierwszy w naszym Muzeum: pokaz pracy kombajnu Vistula
– woły i konie przy pracy
– posiłek żniwiarzy – wystawa i poczęstunek
– palenie kawy zbożowej
– młócenie, czyszczenie i mielenie zboża
– poznawanie zbóż, mąk i kasz
– miary i wagi do zboża
– plecenie wieńców, wykonywanie bukietów
– pokaz pracy twórców ludowych i rzemieślników
– stanowiska producentów z Oddziału Poznańskiego Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego
– program dla dzieci: zabawa w sianie, żniwny tor przeszkód , stanowisko Majsterkowo Castoramy
oraz wiele innych atrakcji

Imprezie towarzyszyć będzie XI Festiwal Sztuki Ludowej.

Festiwal Sztuki Ludowej to kluczowy projekt Towarzystwa Poligrodzianie. Jest to unikalne w skali świata przedsięwzięcie, łączące tradycje ze współczesnym podejściem do sztuki, prezentujące nie tylko oryginalne produkty ale te, które czerpią inspiracje z kultury ludowej np. pokazy mody. W ciągu tygodnia mieszkańcy miast Wielkopolski uczestniczyć mogą w koncertach, podczas których prezentują się zespoły folklorystyczne z całego świata. Festiwal Sztuki Ludowej to jedyne przedsięwzięcie o tematyce kultury tradycyjnej tak mocno angażujące publiczność do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Oprócz prezentacji scenicznych odbywają się, prowadzone przez regionalistów i wykładowców, warsztaty wokalne (śpiew biały, pieśni regionalne), muzyczno-instrumentalne (instrumenty tradycyjne) i taneczne (taniec ludowy) dla mieszkańców Poznania, projekcje filmów, imprezy kulturalne z jam session i zabawami tanecznymi. Tereny Politechniki Poznańskiej nad Wartą w Poznaniu zamieniają się w festiwalowe miasteczko. Festiwal zyskał spore uznanie wśród mieszkańców całej Europy, zwłaszcza krajów śródziemnomorskich, o czym świadczą dziesiątki zgłoszeń uczestnictwa nierzadko poparte referencjami ważnych osobistości ze sfery kultury. W 2011 roku Festiwal otrzymał dyplom: Diploma of Excellence; European Folk Culture Organisation. Projekt wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miasta Poznania, Urząd Miasta Gniezna, Starostwo Powiatowe oraz Gmina Tarnowo Podgórne. W lipcu 2012 Dyrektor Generalna UNESCO, pani Irina Bokova podjęła decyzję o przyznaniu patronatu UNESCO Festiwalowi Sztuki Ludowej, co świadczy o randze organizowanego wydarzenia. Festiwal prężnie się rozwija –jest to już 11 edycja. Zachowując dynamikę wzrostu należy przypuszczać, że w ciągu kilku kolejnych lat będzie to jeden z najważniejszych festiwali folklorystycznych w Polsce. Festiwal uświetniany był już przez gwiazdy sceny World Music m.in. Kapela ze Wsi Warszawa oraz Chłopcy Kontra Basia. Tegoroczna edycja obfituje w wydarzenia kulturalne w Gnieźnie, Koninie i Lusowie. Tegorocznymi uczestnikami Festiwalu są grupy folklorystyczne z Bośni i Hercegowiny, Francji, Turcji, Węgier, Sardynii i Litwy. W Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Festiwal zagości podczas imprezy plenerowej w niedzielę 27 sierpnia.

Szczegółowe informacje oraz plan wydarzeń dostępne są pod adresem: www.festival.poligrodzianie.pl

Przejdź do paska narzędzi