icon contact icon facebook
icon search

Informacje z Gminy Komorniki

< 2019 >
Czerwiec
PnWtŚrCzwPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Komorniki poza Poznańską Koleją Metropolitalną

SHARE
, / 0

10 czerwca ruszy Poznańska Kolej Metropolitalna – na razie na 4 liniach.  W poniedziałek 16.04.2018 roku, Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego podpisał umowy  z 11  samorządami, które dofinansują funkcjonowanie pierwszych linii PKM. Pozwoli to zwiększyć częstotliwość kursowania pociągów w godzinach szczytu przewozowego  co 30 minut.  PKM docelowo będzie obejmować swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe na dziewięciu liniach kolejowych.

Do porozumienia nie przystąpiła gmina Komorniki. Odmowa związana jest z jednym z przystanków na planowanej trasie, a mianowicie Szreniawą. – Projekt budowy węzła przesiadkowego w Szreniawie nie otrzymał dofinansowania, w konkursie środków w ramach zadania ”Wzmocnienie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich na obszarze oddziaływania Aglomeracji Poznańskiej poprzez zwiększenie ilości połączeń kolejowych” – wyjaśnia Sekretarz Gminy Olga Karłowska. –  Szreniawa to dla gminy strategiczny punkt na trasie Kolei Metropolitalnej, dlatego w budżecie na rok 2018 przeznaczyliśmy  3,8 mln złotych na budowę węzła przesiadkowego. Wniosek, który „przepadł” zakładał m.in. budowę drogi  rowerowej łączącej ul. Dworcową z ul. Jeziorną w Szreniawie, ścieżki rowerowej w ciągu ul. Jeziornej, parkingu Park&Ride na 65 samochodów z monitoringiem i oświetleniem oraz zakup dwóch autobusów niskoemisyjnych. Całkowita wartość projektu to ponad 7,1 mln zł.  Prawie 4 mln  z budżetu wystarczy, by rozpocząć inwestycję własnymi siłami od  budowy parkingu, drogi i ścieżki rowerowej. Oczywiście nie wykluczamy przystąpienia do porozumienia w przyszłości, teraz  jednak musimy skupić się na powstaniu węzła przesiadkowego w Szreniawie – dodaje Sekretarz Gminy.

Do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej przystąpiły samorządy  Miasta Poznania,  Powiatu Poznańskiego, Gminy Granowo, Gminy Grodzisk,  Gminy Środa Wielkopolska, Gminy Nowe Miasto, Gminy Buk, Powiatu Wągrowieckiego,  Gminy Czerwonak, Gminy Skoki oraz Gminy Miejskiej Wągrowiec.  Na maj zapowiedziano podpisanie kolejnych umów. mr

 

mapka PKM

mapka  http://koleje-wielkopolskie.com.pl

 

 

Przejdź do paska narzędzi