icon contact icon facebook
icon search

Informacje z Gminy Komorniki

< 2020 >
Październik
PnWtŚrCzwPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Na co wydamy pieniądze w 2019 roku czyli nowy budżet gminy Komorniki

SHARE
, / 0

W 2019 roku Gmina Komorniki planuje wydać 48 milionów na inwestycje i 66 milionów na oświatę. To wyższe wartości w porównaniu z ubiegłym rokiem. Oprócz kontynuacji realizacji Programu Budowy Dróg Gminnych w planach znalazły się także środki na wspieranie strategii niskoemisyjnej, rozwój systemu sieci ścieżek rowerowych czy monitoring. Budowa szkoły w Wirach oraz Centrum tradycji i Kultury w Komornikach to największe inwestycje kubaturowe na ten rok.

Na inwestycje drogowe zaplanowano ponad 21 mln zł. Do największych należą przebudowa drogi powiatowej Głuchowo-Chomęcice. Na ten cel w ramach dotacji dla Powiatu Poznańskiego gmina chce przeznaczyć 4,43 mln zł. Ponadto, na budowę węzła transportowego Grunwaldzka w Plewiskach w miejscu przejazdu przez linię kolejową gmina przeznaczy prawie 3,75 mln zł jako dotację dla Miasta Poznania, głównego inwestora. W ramach realizacji Programu Budowy Dróg Gminnych zostaną wykonane m.in.: przebudowa ul. Kolejowej w Plewiskach i Komornikach z budową ronda i odwodnieniem, przebudowa ul. Poznańskiej w Chomęcicach, budowa ulic Szałwiowej, Szafranowej i Lubczykowej oraz Owsianej w Plewiskach, ulic Ravela i Wieniawskiego w Szreniawie, Stawnej w Komornikach, Miodowej w Rosnówku, a w Łęczycy budowa ulic Pogodnej i Spokojnej oraz drogi łączącej ulice Leśną i Dworcową. Jako wspieranie strategii niskoemisyjnej, ponad milion złotych przeznaczony zostanie na budowę węzłów przesiadkowych w Szreniawie i Rosnówku oraz zakup 4 autobusów niskoemisyjnych.

Największe inwestycje kubaturowe w nowym budżecie to kontynuacja budowy Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach oraz budynku administracyjnego dla Ośrodka Pomocy Społecznej i Straży w Komornikach, a także budowa szkoły w Wirach. Rozpocznie się także budowa sali sportowej przy szkole w Chomęcicach i budowa domu kultury w Szreniawie. Kolejne inwestycje będą realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy zdecydowali, że będą to m.in. budowa boiska na zrewitalizowanym terenie przy stadionie w Komornikach, budowa strefy rekreacyjnej nad jeziorem w Rosnówku, zagospodarowanie terenu przy wodospadzie w Łęczycy i rozbudowa plaży w Chomęcicach.

Powstaną także korty tenisowe przy boisku Orlik w Wirach i kompleks rekreacyjny z boiskiem wielofunkcyjnym w Plewiskach przy ul. Skrytej.

Zdecydowanie największa część gminnego budżetu to oświata. Inwestycje oświatowe w 2019 r. wyniosą 6,2 mln zł. O wiele więcej kosztuje utrzymanie szkół i przedszkoli. W tym roku przeznaczymy na to zadanie 66 mln zł. Tylko na utrzymanie szkół wydamy 33 mln zł. Świetlice szkolne będą kosztować 3 mln zł, a dowóz uczniów do szkół ponad milion złotych.

Na przedszkola samorządowe przeznaczymy 7 mln zł. Dotacja dla przedszkoli publiczno-prywatnych to wydatek  12,2 mln zł. Na każde dziecko w takim przedszkolu gmina przekazuje dotację w wysokości 1052,17 zł miesięcznie. Kolejne 1,7 mln zł to pobyt naszych dzieci w przedszkolach w innych gminach. Ponad milion złotych otrzymają także żłobki prywatne w ramach dotacji na każde dziecko. Tegoroczna subwencja oświatowa dla naszej gminy wynosi 29,6mln zł.

Dochody bieżące gminy ustalono na poziomie 169.350.343,00 zł i oparte są głównie na wpływach z podatku od nieruchomości (35,2 mln zł), udziałów w podatku PIT (56,3 mln zł) i CIT (8,1 mln zł).

Podział wydatków w budżecie odzwierciedla najpilniejsze potrzeby gminy. Mimo zdominowania gminnego budżetu przez wydatki na oświatę, priorytetem pozostaje zrównoważony rozwój gminy.

Zostawiasz swój podatek w Komornikach? Zobacz, jak przyczyniasz się do rozwoju naszej gminy i na co idą Twoje podatki:

http://komorniki.nacoidamojepieniadze.pl/

Twoje pieniądze idą m.in. na budowę dróg, szkół, placów zabaw, dróg czy obiektów kulturalnych. Dzięki nim nasza gmina się rozwija.

Pamiętaj: zamelduj się w gminie Komorniki lub poinformuj Urząd Skarbowy o miejscu swojego zamieszkania składając druk ZAP-3.

Niech pieniądze z Twoich podatków trafią tam, gdzie jesteś Ty i Twoja Rodzina!

 

 

Przejdź do paska narzędzi