icon contact icon facebook
icon search

Informacje z Gminy Komorniki

< 2020 >
Marzec
PnWtŚrCzwPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Radni przyglądają się odpadom

SHARE
, / 0

dsc07103

Już od jakiegoś czasu mieszkańcy Komornik przy ulicy Wiśniowej skarżą się na uciążliwą działalność firmy Zuzper Recykling, która zajmuje się składowaniem odpadów.

W poniedziałek (28.11.2016), na miejscu zebrała się Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Gminy. Na spotkaniu obecny był także Wójt Jan Broda, Kierownik Wydziału Infrastruktury Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska UG Arkadiusz Klemczak, Gminny Inspektor ds. Ochrony Środowiska Krzysztof Studziński, Komendant Komisariatu Policji w Komornikach asp. szt. Dariusz Nowak oraz radni.

Jak ustalono, firma ma zgodę na składowanie gruzu oraz odpadów remontowo – budowlanych. Jednak mieszkańcy twierdzą, że zapach, który unosi się nawet zimą, świadczy o tym, że nie tylko takiego rodzaju śmieci są tam składowane. Problem stanowią również przemieszczające się w wietrzne dni plastikowe worki czy mniejsze śmieci.

Firma ma pozwolenie na taką działalność na kolejne 7 lat. Z informacji radnych wynika, że chce jeszcze poszerzyć swoją działalność. Stara się o kupno działki obok.

Dodatkowo przy firmie oprócz utwardzonej drogi znajduje się droga nieutwardzona. Z powodu przejazdu ciężkich pojazdów droga jest w fatalnym stanie, dlatego samochody osobowe mają problemy z jej przejechaniem.

Udało się wyegzekwować od firmy zbudowanie wału, który ma uniemożliwić przedostawanie się wód opadowych poza teren siedziby. Wał jest jednak prowizoryczny, dlatego przy wielkich ulewach może nie wytrzymać naporu wody.

24 listopada radni przyjęli uchwałę o przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym chcą wprowadzić zakaz prowadzenia takiej działalności na tych terenach (więcej informacji w artykule http://www.cowgminie.info/gmina-zaplanowala-budowe-drog-do-2025-roku).

Na spotkaniu komisji nie było przedstawiciela firmy. Poproszony przez nas o komentarz Robert Zarabski Pełnomocnika Firmy Zuzper Recykling, powiedział nam: „Odbierane odpady od naszych kontrahentów to resztki materiałów budowlanych, gruzu, folii, papieru itp. Z reguły odpady te są bezwonne a przy tymczasowym składowaniu (do roku) nie zachodzą procesy gnilne, przy których mogą być wydzielane uciążliwe zapachy (fetor). Wszelkie działania związane z gospodarowaniem odpadów prowadzone są z zachowaniem obowiązujących przepisów bhp, bezpieczeństwa pożarowego oraz przepisów ochrony środowiska. Przedmiotowa działalność nie jest działalnością uciążliwą dla mieszkańców oraz sąsiadujących zakładów.”

dsc07104  dsc07105

Przejdź do paska narzędzi