icon contact icon facebook
icon search

Informacje z Gminy Komorniki

< 2020 >
Lipiec
PnWtŚrCzwPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Retro Show w Szreniawie

SHARE
, / 0

W niedzielę 16 września 2018 r. w godzinach 10.00–17.00 w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie odbędzie się kolejna edycja plenerowej imprezy Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show. Jest to już trzynasta impreza z tej serii i kolejna propozycja na spędzenie ciekawej niedzieli w Muzeum.

Na polu muzealnym, gdzie z cyklu dorocznych prac rolniczych przedstawiona zostanie orka zaprzęgiem wolim pod oziminy. Na odpowiednio przygotowanej roli siewca zaprezentuje najstarszy sposób siewu z płachty, tzw. łoktuszy.

W programie imprezy „Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show” przewidziane są pokazy związane z zagospodarowaniem i konserwowaniem płodów rolnych. Będzie więc pasteryzacja kompotów oraz kiszenie ogórków i kapusty. Atrakcją pokazów będzie odtworzenie tradycyjnej metody jednoczesnego suszenia i wędzenia dymem śliwek węgierek. Tak produkowana od 100 lat w regionie świętokrzyskim „śliwka szydłowska” obecnie została wpisana do rejestru produktów rolnych objętych ochroną na obszarze Unii Europejskiej. W tym roku imprezie będzie również towarzyszył kiermasz przetworów owocowo-warzywnych. Wezmą w nim udział m. in. firmy związane z wielkopolskim oddziałem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, koła gospodyń wiejskich oraz lokalne spółdzielnie produkcyjne.

Atrakcją dla sympatyków zabytków techniki będzie Retro Show, czyli pokazy pracy maszyn i urządzeń rolniczych, nie tylko ze zbiorów Muzeum, ale również z kolekcji prywatnych, między innymi Klubu Miłośników Starych Ciągników z Wilkowic. Po raz kolejny będziemy mogli podziwiać lokomobilę – „Hipolina” produkcji Zakładów H. Cegielskiego z Poznania z 1919 roku. Prezentacja zabytków na polu muzealnym zakończy się słynną już „paradą traktorów”.

Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Będą mogły pobawić się miniaturami maszyn rolniczych lub wyżyć się plastycznie. Dla najmłodszych przewidziane są również warsztaty wikliniarskie.

Podobnie jak w latach  ubiegłych panie z kół gospodyń wiejskich z Rosnówka i ze Szreniawy przygotują potrawy z typowo jesiennych produktów (m.in. jabłka w cieście, szare kluski z kapustą). W sadzie będą też serwowane pyry z parownika z gzikiem, a przy piecach chlebowych chleb wiejski ze smalcem.

W tym roku imprezie towarzyszyć będą:

  • Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny – (15-16 września)
  • obchody 20-lecia powstania Towarzystwa Hipolita Cegielskiego 

Informacja oraz zdjęcie udostępnione przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Przejdź do paska narzędzi