icon contact icon facebook
icon search

Informacje z Gminy Komorniki

< 2020 >
Marzec
PnWtŚrCzwPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Samochody pozostaną w garażach!

SHARE
, / 1

Klimatyzowane, niskoemisyjne i niskopodłogowe autobusy z nadajnikami GPS, świetlne tablice informujące o rzeczywistym czasie odjazdu i przyjazdu na przystankach oraz nowoczesne węzły przesiadkowe w Szreniawie i Wirach – tak wyglądać będzie już niedługo transport publiczny w gminie Komorniki.

W czwartek (1.12.2016), w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego w imieniu Instytucji Zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 podpisał umowy o dofinansowanie projektów w ramach Poddziałania 3.3.1. „Inwestycje w obszarze transportu miejskiego”. Beneficjentami udzielonego wsparcia są Gmina Miejska Wągrowiec oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Komorniki reprezentowane przez Prezesa Piotra Wróblewskiego.

Co zyskamy?

Gmina otrzymała 6 870 706 zł dofinansowania, co stanowi 85% wartości całej inwestycji. Pozostałe środki sfinansowane zostaną z kredytu.

Do marca 2018 roku na trasy w gminie wyjedzie 8 nowych autobusów, które zastąpią te jeżdżące teraz. Wdrożony zostanie system informacji pasażerskiej, czyli na przystankach pojawią się 4 tablice informacyjne, 2 w Komornikach i 2 w Plewiskach zintegrowane m.in. w systemem ITS w Poznaniu. Także w gminie powstanie nowoczesny System Zarządzania Flotą, z głównym serwerem, monitoringiem wizyjnym i nadajnikami GPS w autobusach.

W Szreniawie i Wirach powstaną węzły przesiadkowe typu BIKE& RIDE, zbudowane zostaną 3 nowe przystanki a 6 istniejących będzie modernizowanych. Zostaną też przedłużone 3 linie autobusowe: 701,703,704. Skorzystają na tym mieszkańcy osiedla Kompozytorów i Poetów w Szreniawie oraz dojeżdżający do komornickiego obszaru przemysłowego.

Plany dotyczące realizacji tego projektu są szersze, do tego tematu będziemy wracać. W gminie powstanie także nowoczesna hala napraw i diagnostyki autobusów także przegubowych. Hala zasilana będzie częściowo energią z paneli fotowoltaicznych.

„Te dwa pierwsze z serii projektów w obszarze transportu wpisują się w jeden z filarów strategii Europa 2020, czyli obniżenia emisji dwutlenku węgla. Zdecydowanie stawiamy na niskoemisyjny transport zbiorowy, a właśnie podpisane umowy z Wągrowcem i Komornikami to doskonałe przykłady realizacji wielowymiarowych. Nie koncentrują się jedynie na zakupie nowoczesnych autobusów, ich zakres jest o wiele szerszy, m.in. o budowę dróg rowerowych czy węzłów przesiadkowych” – podkreślał podczas składania podpisu Marszałek Marek Woźniak.

http://www.cowgminie.info

Przejdź do paska narzędzi