icon contact icon facebook
icon search

Informacje z Gminy Komorniki

< 2019 >
Grudzień
PnWtŚrCzwPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

SHARE
, / 0

images

Dziś, dnia 15 sierpnia, obchodzimy Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Święto Wojska Polskiego jest obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. Miała ona miejsce podczas wojny polsko – bolszewickiej. Wówczas pierwsze oddziały rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem, dzięki której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.  Dużą zasługę w wygranej przypisuje się również marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu.

W całej Polsce odbywają się msze święte i apele na grobach żołnierzy ku czci poległych. Natomiast najważniejsze uroczystości odbywają się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem Najwyższych Władz Państwowych, gdzie odbywa się Honorowa Zmiana Warty.

Do bitwy przyległo też pojęcie „cudu nad Wisłą”, ponieważ uważano, że wygrano dzięki opiece Matki Bożej nad Polską.

Natomiast drugie święto jest obchodzone ku czci Maryi Panny. Chrześcijanie uważają, że Matka Boska po zakończeniu jej żywota została wzięta do nieba wraz z ciałem i duszą. Jest to również dzień Matki Boskiej Zielnej, która jest patronką ziemi i płodów rolnych. Dlatego wierni na uroczyste mszę przynoszą symboliczne wiązanki z ziół i kwiatów, które są święcone przez duchownych.

Największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski.

Przejdź do paska narzędzi