' />
icon contact icon facebook
icon search

Informacje z Gminy Komorniki

< 2019 >
Lipiec
PnWtŚrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Szkolny dzwonek wybiorą uczniowie!

SHARE
, / 0

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Marlena Woźniak, dyrektorka nowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach wita nas przed szkolnym budynkiem  przy ul. prof. W. Strażewicza. Choć jej telefon dzwoni bez przerwy, jest opanowana i spokojna. Widać, że wszystko ma poukładane i choć to najgorętszy czas, poświęca dłuższą chwilę na rozmowę z portalem www.cowgminie.info Jeszcze nie możemy wejść do środka – trwają tam ostatnie prace. Naokoło nas jeżdżą ciężkie samochody i koparki, słychać młoty. Trudno tej rozmowy nie zacząć od pytania …

Do 1 września został tydzień – wystarczy?
Wszystko jest przygotowane do otwarcia. Prace są na takim etapie, że 1-ego witam wszystkich w progach nowej szkoły.

Ale jak tu dojechać? Wokół jeszcze układana jest ścieżka rowerowa, fragment ulicy Miętowej nie jest gotowy.
1 września rodzice będą mogli spokojnie podjechać z dziećmi pod szkołę. Wszystko będzie na czas. Zostały przygotowane specjalne mapki, które pokazują, jak bezkolizyjnie –tymczasowo dojechać do szkoły (red.-mapki także na stronie  www.cowgminie.info ).

Rodziców przyszłych uczniów szkoły już niepokoi planowany wjazd/wyjazd na ulicę Kolejową. Zakręt, brak ścieżki rowerowej na tej ulicy. To mało bezpieczny wyjazd.
Wiem, ale nad tym tematem pracują władze gminy. Na pewno będą ograniczenia prędkości i spowalniacze na Kolejowej. Ja skupiłam się na samej organizacji szkoły i działaniach edukacyjnych.

To porozmawiajmy o tej organizacji. 1 września dzieci powita szkolny dzwonek. Jaki to będzie dźwięk, ten tradycyjny, ostry i głośny?
Dzwonek będzie tradycyjny, ale odzywać się będzie tylko raz w ciągu dnia, o 8.00, aby dzieci wiedziały, że mają podejść pod sale. Potem, w czasie pierwszego roku szkolnego, dzwonków nie będzie wcale. Dlatego, że uczyć się tu będą dzieci w klasach 0-3, a one pracują w innym systemie niż klasy starsze i dlatego nauczyciele sami będą decydować, kiedy zrobić przerwę. Szkolny dzwonek po każdej lekcji pojawi się w przyszłym roku szkolnym, kiedy zaczną się tu uczyć także uczniowie klas 4-6 a być może także 7. Ale jaki sygnał będzie zaczynał i kończył przerwę?  – o tym zadecyduje samorząd uczniowski i nauczyciele. Może to będzie jakaś melodia, np. z bajki, czy muzyka klasyczna – decyzję zostawię zainteresowanym.

Czyli już wiadomo, że w przyszłym roku do nowej szkoły chodzić będą także starsze dzieci?
Na pewno! Teraz mamy do dyspozycji parter i pierwsze piętro. Drugie zostanie oddane w przyszłym roku i wtedy w szkole będzie pełen skład i wszystkie przewidziane klasy. Teraz naukę rozpocznie 10 oddziałów. Każda klasa będzie miała swoją salę. Będziemy pracować na jedną zmianę. Do 17.30 czynne będą świetlice. Nie mamy teraz jeszcze sali gimnastycznej, ale wykorzystamy dwie wolne sale lekcyjne.

Czy w nowej szkole dzieci będą siedzieć w tradycyjnych ławkach, ustawionych jedna za drugą?
To będzie decyzja nauczycieli, ale preferowałabym styl pracy projektowej, czyli stoły ustawione dla małych grup uczniów, czy np. w podkowę. Chodzi o to, aby dzieci uczyły się pracy w grupie, wzajemnie się widziały.

Co wyróżnia nową Dwójkę na tle innych szkół w gminie?
Na pewno to, że mamy aulę na 200 osób, którą można wykorzystać na różnego rodzaju uroczystości. W szkole jest w pełni wyposażona sala komputerowa z 25 samodzielnymi stanowiskami. Docelowo będą dwie takie sale.  Planuję też „świetlicę ciszy”!

O, tak jak czytelnia w bibliotece?
Chodzi o miejsce, gdzie dzieci, czekając aż przyjadą po nich rodzice, będą mogły pod okiem nauczycieli odrobić lekcję, poczytać, czy w inny sposób się wyciszyć. Chciałabym, aby uczniowie wracając do domu z rodzicami, którzy pracują przecież do 16.00-17.00, mogli popołudnie spędzić na zabawie, przyjemnościach i kontakcie z bliskimi. Przebywanie tam nie będzie obowiązkowe, chętni uczniowie będą mogli z takiej możliwości skorzystać. To będzie takie indywidualne miejsce pracy dla ucznia, ale pod okiem pedagoga, czy terapeuty pedagogicznego. Poza tym oczywiście będą 3 świetlice ogólne dla dzieci z klas I-III i dzieci z 0, gdzie w atmosferze zabawy i pod okiem nauczycieli dzieci będą mogły się rozwijać

Kadra już w komplecie?
Mamy 20 nauczycieli, Panią sekretarz, Panią referent oraz 6 pracowników obsługi. To nauczyciele z SP1, mieszkańcy Plewisk lub gminy. Chciałam zatrudnić nauczycieli, którzy mają pasję. Trudno to oczywiście ocenić na pierwszy rzut oka, ale starałam się wybrać osoby energetyczne. I jestem bardzo ciekawa ich pomysłów na pracę szkoły. Jestem też otwarta na współpracę z rodzicami!

Pani również jest mieszkanką Plewisk
Tak, mieszkam tu od 33 lat, mam męża i dwoje dzieci: 11 letniego syna i 8 letnią córkę. Uczą się w dotychczas funkcjonującej szkole w Plewiskach. Jestem z zawodu pedagogiem. Wcześniej pracowałam na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM gdzie się doktoryzowałam. Później kilka lat pracowałam w Instytucie Badań Edukacyjnych w Warszawie. Miałam możliwość odwiedzania różnych szkół, w których prowadziłam badania. I te spotkania z nauczycielami, dyrektorami i przedstawicielami oświaty pozwoliły mi poznać realia szkoły.

Ale dyrektorem szkoły jeszcze Pani nie była?
Takiej funkcji jeszcze nie pełniłam, to jest największe moje wyzwanie i taki duży sprawdzian.

Jakie jeszcze stawia sobie Pani zadania?
Chciałabym, aby dzieci kończąc szkołę umiały myśleć. Zamierzam wprowadzić do szkoły tutoring (red.- regularna, indywidualna praca nauczyciela z uczniem). Wymaga to przeszkolenia kadry pedagogicznej, ale też zaangażowania i współpracy z innymi instytucjami. Mam na myśli Uniwersytet, właśnie Wydział Studiów Edukacyjnych. Będzie to wsparcie ucznia, zarówno tego, który ma trudności w nauce jak i tego, który jest bardzo zdolny. Tak, aby nie zmarnować talentu a wydobyć jego potencjał! Marzy mi się szkoła otwarta na współpracę ze środowiskiem lokalnym, z seniorami, szkoła, która działa na wielu frontach i rozwija dzieci społecznie, artystycznie, edukacyjnie – w zależności od możliwości i chęci naszej społeczności. Zapraszam do śledzenia naszych poczynań na stronie internetowej (www.sp2plewiska.edu.pl) i wspierania nas w naszych działaniach. Jestem otwarta na współpracę ze wszystkimi, którzy mają ciekawe pomysły i szukają sprzymierzeńców.

Dziękuję za rozmowę!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przejdź do paska narzędzi