icon contact icon facebook
icon search

Informacje z Gminy Komorniki

< 2019 >
Styczeń
PnWtŚrCzwPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tunel będzie ale większe korki również

SHARE
, / 0

21 marca 2018, w Szkole Podstawowej nr 2 w Plewiskach odbyła się debata dotycząca budowy tunelu na ulicy Grunwaldzkiej w Plewiskach zorganizowana przez poznańską redakcję Gazety Wyborczej i Fundację Barak Kultury. W spotkaniu uczestniczyli Jan Grabkowski – starosta poznański, Jan Broda – wójt Komornik, Radosław Ciesielski – zastępca dyrektora ds. zarządzania drogami Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu, Piotr Snuszka – dyr. poznańskiego Zarządu Transportu Miejskiego oraz Małgorzata Degórska Sołtys Plewisk.

O inwestycji pisaliśmy już niejednokrotnie, http://www.cowgminie.info/a-moze-tunel-zamiast-wiaduktu/ czy http://www.cowgminie.info/widac-swiatelko-w-tunelu/. Podczas spotkania okazało się, że wzrosły koszty inwestycji.

Obecnie budowę tunelu wraz z drogą rowerową i parkingiem na 200 samochodów wyceniono na 76-80 milionów złotych. Część kosztów ma pokryć dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, jednak na decyzję czy fundusze zostaną przyznane poczekamy do trzeciego kwartału tego roku. Dodatkowo gmina planuje wyremontować ulicę Szałwiową w Plewiskach tak, aby można było nią dojechać bezpośrednio do parkingów przy stacji.

Złą informacją dla mieszkańców korzystających na co dzień z przejazdu w Plewiskach jest zwiększenie częstotliwości przejazdu pociągów dodatkowo do 3 – 4 dziennie, co spowodowane jest rozbudową Kolei Metropolitarnej już w 2018 roku. Obecnie koleje regionalne kursują co 40 – 60 minut, docelowo mają kursować co 30 minut.Oprócz tych linii trasa przebiegająca obok Plewisk przepuszcza jeszcze około 100 innych pociągów. Nasza gmina nie dołoży do Kolei Metropolitarnej. Wójt Jan Broda tłumaczy, że Gmina Komorniki nie chce dokładać do tej inwestycji, ponieważ mieszkańcom naszej gminy zależy przede wszystkim na rozładowaniu korków. Ich zdaniem fundusze, które nasze władze przeznaczają na inwestycje na stacje oraz parkingi w Szreniawie oraz Rosnówku, w których kosztach Poznań nie chciał partycypować , bardziej przydadzą się mieszkańcom niż zwiększenie częstotliwości pociągów na przejeździe w Plewiskach.

Koniec inwestycji nadal przewidziany jest na 2022 rok i wszyscy z pewnością trzymamy kciuki aby nic temu terminowi nie przeszkodziło.

    

Przejdź do paska narzędzi