icon contact icon facebook
icon search

Informacje z Gminy Komorniki

< 2020 >
Kwiecień
PnWtŚrCzwPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

W Rosnówku nie będzie wieży… na razie!

SHARE
, / 3

Starosta poznański odmówił zatwierdzenia projektu i nie zezwolił na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej w rejonie ul. 1 Maja w Rosnówku. „To pierwsze małe zwycięstwo” – komentowali uczestnicy wtorkowego zebrania mieszkańców poświęconego planom budowy przez sieć T-Mobile wieży w ich miejscowości.

Na wtorkowe spotkanie do Domu Kultury „Klub” w Rosnówku przyszło około 30 mieszkańców. Podtrzymali swoje wcześniejsze stanowisko, że nie są przeciwni samemu masztowi, ale jego lokalizacji. Zdają sobie sprawę, że inwestycja polepszy zasięg telefonów komórkowych i poprawi szwankującą na tym terenie łączność. Chcą jednak, aby maszt nie stanął tak blisko ich domów. Mieszkańcy ul.Olchowej zebrali już ponad 140 podpisów pod protestem w tej sprawie. Prowadzący spotkanie Sołtys Krzysztof Ratajczak przypomniał, że mieszkańcy wskazali inną lokalizację. Pismo, poprzez wójta, trafiło do inwestora, ale nie ma na nie odpowiedzi. Teraz pojawiła się jeszcze inna możliwa lokalizacja – teren byłego gospodarstwa Hilarówko. Na spotkanie przybyli także Przewodniczący Rady Gminy Marian Adamski, Radna Beata Wojtyniak  oraz Wójt Jan Broda. Zapewnili, że nie zostawią mieszkańców Rosnówka samych z tym problemem, ale – jak stwierdzili – gmina nie podejmuje w tej sprawie żadnych decyzji. Wójt obiecał jednak, że jeszcze raz wystosuje pismo do inwestora ze wskazaniem kolejnej możliwej lokalizacji. Zamierza także spotkać się z właścicielem działki, który udostępnił prawo do niej,inwestorowi stacji bazowej. Niestety nie było go na wtorkowym spotkaniu.

Nie wiadomo jeszcze, czy inwestor odwoła się od decyzji  starosty poznańskiego. Jeśli tak, to mieszkańcy zyskali jeszcze kilka miesięcy na dalszą walkę.  Zamierzają wykorzystać je także na kontakt z inwestorem, licząc, że zrezygnuje ze stawiania wieży w okolicach 1 Maja. „Światełko w tunelu”pojawiło się także w piśmie otrzymanym z Ministerstwa Cyfryzacji. Pod koniec roku ma być gotowa opinia o oddziaływaniu fal emitowanych przez nadajniki umieszczane na stacjach bazowych na otoczenie. Ma być opublikowana w I kwartale przyszłego roku. Być może rozwieje obawy mieszkańców dotyczące ich zdrowia, lub da im dodatkowy argument, który będą mogli wykorzystać sprzeciwiając się planowanej lokalizacji.

O planach budowy wieży i przepisach regulujących tą kwestię pisaliśmy już na portalu http://www.cowgminie.info/nie-dla-masztu-gsm-w-rosnowku-ciag-dalszy/

Przejdź do paska narzędzi