icon contact icon facebook
icon search

Informacje z Gminy Komorniki

< 2020 >
Marzec
PnWtŚrCzwPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

„Wychowamy naszych mieszkańców” – mówi z przymrużeniem oka, Jan Broda, wójt gminy Komorniki !

SHARE
, / 0

broda

Pan Wójt właśnie wrócił z wakacji!

Tak, urlop był udany, pogoda dopisała. Częściowo spędziłem go w domowym ogródku, ale byłem też w Kudowie Zdroju.

Za chwilę wrócą z wakacji mieszkańcy gminy i … przypomną sobie o wszystkich codziennych problemach. Na początek uciążliwy remont ulicy Grunwaldzkiej.

Założenia były takie, aby zakończyć prace do końca sierpnia, a odbiory i dokumentacja powykonawcza miały być gotowe do końca września. Z uwagi na konieczność przebudowy prawie wszystkich przyłączy kanalizacyjnych termin ulegnie przedłużeniu, ale dziś trudno powiedzieć o ile. Mam nadzieję, że do końca września zakończą się prace, a terminy odbiory to już inna kwestia. Zleceniodawcą jest powiat poznański i w razie czego, to on będzie rozliczał, także pod kątem kar, wykonawcę.

Panie Wójcie, mieszkańcy narzekają na drogi. Ale jak je już mają, to za szybko – zdaniem innych- po nich jeżdżą. Czy ma Pan pomysł, jak temu zaradzić?

Mam nadzieję, że wychowamy naszych mieszkańców (red.- wójt się uśmiecha) Nawiązaliśmy ścisłą współpracę z komendami: Miejską i Wojewódzką Policji w Poznaniu. W gminie pojawiły się radary i posypały się mandaty oraz konfiskaty prawa jazdy. Mamy obietnicę, że to nie były jednorazowe akcje. Tak ogólnie sądzę, że wysokość mandatów powinna być podniesiona, bo jak „będzie bolało”, to nauczymy się jeździć poprawnie. Z moich obserwacji wynika, że za granicą Polacy jeżdżą grzecznie a u siebie… „ile fabryka dała”.

Mieszkańcy Chomęcic po wakacjach wrócą, nomen omen, „na własne śmieci”. Od dłuższego czasu walczą z nielegalnym wysypiskiem. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska stwierdził jednak, że nie widzi podstaw do interwencji, bo znajduje się tam tylko gruz. Co władze gminy robią w tej sprawie?

Walczyliśmy z tym od samego początku, niestety nie było podstaw do zatrzymania ciężarówek. Mamy już decyzję o karze dla właścicielki działki, która twierdzi, że nie wie nawet, gdzie ona jest, ale nie możemy jej wyegzekwować. Syn w jej imieniu wydzierżawił ten grunt i tłumaczy, że nie wiedział, co się tam dzieje. Wg mnie, ktoś zarobił na tym około miliona złotych i gmina nie zamierza za nikogo tych odpadów usuwać. Będę się spotykał z naszymi prawnikami i zastanowimy się, co z tym zrobić, choć możliwości mamy niewielkie. Moim zdaniem to jest przykład braku zaufania kolejnych rządów do władz niższych szczebli. Nie chodzi o dawanie wójtowi uprawnień szeryfa, ale pierwszy błąd popełnił tu Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Inspektorzy przyjechali i uwierzyli, że tam będzie jakaś segregacja śmieci, choć nie było na to dokumentów.

W Chomęcicach za oknem śmieci a w Głuchowie wielka hala.

Tak, znam temat. Chodzi o budowę hali magazynowej, z której wyjazd – nieszczęśliwie – skierowany jest prosto na budynek szeregowy. Spróbujemy nakłonić inwestora, aby zmienił wyjazd w kierunku ulicy Rosnowskiej, drugi wyjazd będzie musiał jednak być na ulicę Ogrodową. Natomiast muszę tu podkreślić, że mieszkańcy kupili mieszkania, które deweloper postawił na terenie mieszkaniowo-usługowym. Musieli sobie zdawać sprawę, że w istniejącym już planie zagospodarowania przestrzennego jest przewidziana taka a nie inna zabudowa tego terenu. Na razie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Sanepid twierdzą, że niepotrzebne jest przygotowanie raportu o oddziaływaniu na środowisko.

Nienajlepiej to wróży mieszkańcom?

No cóż, jeśli się chce mieć ciszę i spokój, to trzeba przeanalizować plan pod kątem tego, co będzie a nie, co jest. Tam ten plan już był, pewnie dlatego mieszkania były tańsze, dlatego mieszkania były tańsze, miały swoje walory.

Są też dobre informacje, rusza nowa szkoła w Plewiskach.

Wszystko wskazuje na to, że 1 września dzwonek powita dzieci w nowej szkole. Na pewno będzie tam na początek 9 oddziałów. Szkoła nie będzie miała na razie sali gimnastycznej, która jest planowana na styczeń. Ale jest aula, jest sporo sal wykończonych, choć nieumeblowanych. Nie ma sensu ich meblować, bo nie wiemy, co stanie się 1 września 2017 kiedy znikną gimnazja. Jeśli chodzi o Plewiska to będą dwie szkoły, mam nadzieję, że obydwie 8-klasowe. W Komornikach zastanawiamy się, czy może gimnazjum przekształcić w szkołę podstawową z klasami 5-8 a 1-4 pozostawić w dotychczasowej podstawówce? Na razie jest zbyt wiele niewiadomych, będą na pewno problemy w Wirach, Chomęcicach gdzie są mniejsze szkoły. Starsze dzieci powinny zostać na miejscu, ale może trzeba będzie jakąś klasę dowozić do Komornik? Tego w tej chwili nie jestem w stanie przewidzieć.

Kto pokieruje nową szkołą w Plewiskach?

Konkurs wygrała Pani Marlena Woźniak, mieszkanka Plewisk, pedagog, zajmująca się doradztwem zawodowym. Ma wiele pomysłów i myślę, że dobrze, że pojawiła się „świeża krew” wśród dyrektorów.

Panie Wójcie, wyobraźnię niektórych mieszkańców gminy rozpaliła informacja pod hasłem „Tramwaj na Plewiskach” – to marzenia czy realny pomysł?

Ciekawa inicjatywa, ale …. Zdecydowaliśmy, że zostawimy miejsce na ewentualną linię tramwajową do torów, natomiast wprowadzenie tramwaju w ulicę Kminkową wydaje mi się mało realne. Po pierwsze, czy mieszkańcy chcieliby pod oknem tramwaj? Gdzie ci ludzie będą parkować swoje samochody? Już w tej chwili jest problem z postawieniem auta.

Rozmawiamy dla nowego portalu cowgminie.info Jak Pan ocenia pomysł powstania takiego miejsca z informacjami dla mieszkańców całej gminy?

Dla wszystkiego co dobre, zawsze jest miejsce. Jeśli portal będzie rzetelnie informował o problemach mieszkańców a może ich aktywizował, to myślę, że tylko można przyklasnąć pomysłowi. Często na zebraniach wiejskich odkrywam taką dramatyczną prawdę – ludzie mało wiedzą, co dzieje się w gminie. W urzędzie mamy aplikację Mobilny Urząd, dzięki której nawiązujemy dialog z mieszkańcami, ale sądzę, ze będziemy współpracować z nowym portalem. Tym bardziej, że to właśnie w Internecie coraz więcej ludzi szuka informacji.

Dziękuję za rozmowę! www.cowgminie.info

Przejdź do paska narzędzi