icon contact icon facebook
icon search

Informacje z Gminy Komorniki

< 2020 >
Czerwiec
PnWtŚrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

„U nas nie ma plagi kradzieży rowerów” Wywiad z Komendantem Policji w Komornikach asp. szt. Dariuszem Nowakiem

SHARE
, / 0

DSC06212

Moje pierwsze pytanie będzie dotyczyło różnicy miedzy policją a strażą gminą. W jakich sytuacjach, do kogo dzwonić?

Przede wszystkim Strażnicy w gminie nie zajmują się przestępstwami, oni nas oczywiście wspomagają w niektórych sytuacjach, bo mamy dobry kontakt i współpracujemy, ale zajmują się wykroczeniami. Czyli w drobniejszych sprawach na pewno do nich. Ale jeśli ktoś zadzwoni do Straży Gminnej a sprawa nie leży w jej kompetencjach to na pewno funkcjonariusze albo nam ją przekażą albo przekierują do odpowiednich służb.

W naszej gminie mamy całodobowy telefon do policji w gminie. Czy w razie potrzeby lepiej dzwonić na 997 lub 112 czy jednak do Patrolu?

W nocy jest tylko jeden, czasami dwa radiowozy, z jednym lub dwoma policjantami. Ale oni mogą być na interwencji. Wtedy odbiorą telefon, ale albo przekierują, albo skontaktują się bezpośrednio z dyżurnym komendy miejskiej przy Szylinga lub poproszą o telefon bezpośrednio tam. Tak więc  lepiej kontaktować się z nami, ponieważ my lepiej jesteśmy zorientowani w sprawach gminy a do dyżurnego wtedy, gdyby ten telefon nie odpowiadał. Chodzi o to, że lepiej z nami się kontaktować, ponieważ my lepiej jesteśmy zorientowani w sprawach gminy a do dyżurnego gdyby ten telefon nie odpowiadał. Może zdarzyć się tak, że nie będzie odpowiadał, mimo, że jest całodobowy, bo policjanci będą czymś zajęci i nie będą w stanie pilnować tego telefonu. Jednak raczej jak są na jakimś zdarzeniu to odbierają go.

Czy w gminie Komorniki możemy czuć się bezpieczni?

Według mnie tak, wcześniej pracowałem w Poznaniu, fakt, że były to lata dziewięćdziesiąte, jednak ogólnie uważam, że tak. Dużo jest zdarzeń wynikających z tego, że w gminie na małej przestrzeni mieszka bardzo dużo ludzi. Czyli są to zdarzenia związane z ruchem drogowym. Bardzo często, i to jest największą bolączką, zdarzają się kolizje. Niestety przepustowość dróg w gminie nie jest duża i nie są one przygotowane na taki ruch. Choć przyznaję, że Urząd Gminy bardzo intensywnie pracuje nad zmianami, bardzo dużo pieniędzy przeznacza na drogi i bezpieczeństwo drogowe, ale powierzchnia nadal pozostanie mała.

A jak to wygląda w porównaniu z innymi pobliskimi gminami?

Jeżeli jest to gmina mocno zurbanizowana to podobnie jest w całym powiecie poznańskim. Trochę inaczej jest na terenach typowych gmin wiejskich gdzie jest głównie społeczność lokalna. Gmina Komorniki też jest gminą wiejską, ale u nas ludzie się po prostu nie znają, są anonimowi dla siebie. Natomiast w gminach typowo wiejskich każdy o sobie wszystko wie a jak się pojawi ktoś nowy to na pewno zwracają na niego uwagę.

Wielu mieszkańców jeździ samochodami, ale wielu korzysta z rowerów.  Czy ostatnie akcje w gminie znakowania rowerów są skuteczną bronią w walce ze złodziejami?

Na pewno, z dwóch powodów. Przede wszystkim rower ma wiele oznaczeń, których gołym okiem nie widać, trzeba użyć właściwego sprzętu żeby to zobaczyć. Po drugie każdy oznakowany rower ma zdjęcie i jest wtedy w naszych bazach danych. Chodzi o to, że często odnajdujemy skradzione rowery i jest problem z identyfikacją właściciela tego pojazdu. Dlatego że nie ma danych, nie ma numerów ramy, ludzie często tego nie przechowują. A jeśli jest oznakowany to oprócz zdjęć i spisanych numerów mamy również dodatkowe oznaczenia. Jednak nie ukrywam, że na terenie gminy nie ma wielkiej plagi kradzieży rowerów. Było kilka wiosną, ostatnio jednak mniej.

Skoro rośnie liczba mieszkańców, czy przybywa też policjantów i w komisariacie nie brakuje sprzętu?

Jeśli chodzi o wyposażenie komisariatu w sprzęt to jesteśmy bardzo dobrze wyposażeni. Duży udział rzeczywiście ma w tym gmina, bo dofinansowuje nas wspólnie z Komendą Miejską? Przybywa też policjantów. W zeszłym roku Komenda Miejska Policji w Poznaniu zwiększyła etaty w komisariacie z 22 do 29. Przy takich liczbach jest to bardzo duża różnica. Nie wszyscy jeszcze są w pracy, bo kończą szkolenia. Już jest lepiej, ale pełna obsada będzie pod koniec roku. Druga sprawa, gmina jak na nasze warunki bardzo duże środki przekazuje na tak zwane patrole płatne, co oznacza około, o ile dobrze pamiętam o 80 patroli w roku więcej.

Co dokładnie oznacza patrol płatny?

Tzw. „patrole płatne” to patrole finansowane z budżetu Urzędu Gminy w Komornikach. Są to służby policjantów ponadnormatywne, wykonywane przez policjantów w czasie wolnym, za które dodatkowo płaci im Gmina. W 90% służby te wykonują policjanci z mojego Komisariatu. W pozostałych przypadkach są to policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Czy w naszej gminie są jeszcze inne posterunki policji?

Nie, u nas w gminie jest tylko jeden komisariat w Komornikach.

Potrzebujecie czasem wsparcia z Poznania?

Jeśli tak, to pozostaje kwestia dojazdu, przebicia się przez gminę. Jednak oczywiście dostajemy też spore wsparcie z Poznania, bo tam podlegamy.

Czy w naszej gminie przewidziany jest monitoring?

Tak, prace są już zaawansowane i na pewno będzie. Oczywiście nie chcę się wypowiadać za gminę, bo to nie policja ponosi koszty tego monitoringu, ale wiadomo, że w najbliższym czasie będą monitorowane przynajmniej dwa osiedla: jedno z Komornik, jedno z Plewisk. To już kwestia nie lat, tylko miesięcy, kiedy to ruszy.

Gdzie będzie centrum monitoringu? W komisariacie w Komornikach, czy w innym miejscu?

Właścicielem będzie gmina i główny, że tak powiem, sprzęt oraz funkcjonowanie będzie po stronie gminy. My będziemy mieli całodobowy dostęp do niego.

Dziękuję za rozmowę!

—————————————————————————————————————

Przypominamy najważniejsze numery:

Całodobowe numery telefonów do policji w gminie Komorniki:
Numer Alarmowy Komisariatu Policji w Komornikach  601 799 114
Komisariat Policji w Komornikach 61 841 48 9061 841 48 92
Dzielnicowy Rejonu Komorniki 519 064 516
Dzielnicowy Rejonu Plewiska – cała prawa strona od ul. Grunwaldzkiej patrząc od Poznania, Głuchowo, Chomęcice, Walerianowo, Rosnowo, Rosnówko 786 936 078
Dzielnicowy Rejonu Plewiska – cała lewa strona od. Ul. Grunwaldzkiej patrząc od Poznania 519 064 515
Dzielnicowy Rejonu Wiry, Łęczyca, Szreniawa, Jarosławiec 786 936 065
 
Numer na Straż Gminną:
Komenda Straży Gminnej 61 8107 303
Patrol Straży Gminnej 661 434 360

Przejdź do paska narzędzi